Letošní krajské šachové soustředění se po roce opět vrací do RS Tornův mlýn. Areál RS se nachází 2 km severozápadně od Úštěku. Městečko Úštěk s téměř 3000 obyvateli se rozkládá uprostřed romantické krajiny severních Čech mezi Litoměřicemi a Českou Lípou. Okolí Úštěka je veřejnosti známo jako oblast s řadou historických stavitelských pamětihodností, jako jsou například zříceniny hradů Helfenburk a Hřídelík, oba pár km východně od Úštěka. Na poslední jmenovanou památku byl také naplánován letošní výlet. Celé oblasti dominuje krásná, dosud téměř nedotčená příroda, která je oblíbeným turistickým cílem odpočinku a rekreace mnoha návštěvníků. Z jídelny našeho RS se naskýtá krásný výhled na 1 km vzdálené rekreační centrum, jezero Chmelař. Nejbližší příměstská zástavba obce Starý Týn je vzdálena cca 700 m na východ a s areálem RS je spojena úzkou asfaltovou cestou. Směrem na západ se ve vzdálenosti cca 1200 m nachází obec Habřina, kterou od Tornova mlýna odděluje lesní a luční porost. O děti se stará 6členný tým zkušených vedoucích a místní personál RS.

Účelem soustředění, které pro děti Ústeckého kraje každoročně pořádá ÚKŠS, je prohloubit šachové znalosti dětí jak v oblasti strategického myšlení a taktických obratů, tak i ukázek bojovné hry starých mistrů i současných špičkových hráčů.

Každodenní život v táboře probíhá ve 3 fázích:

  • dopolední šachový trénink - obvykle formou přednášek, rozborů a cvičení, samozřejmě s aktivní účastí dětí (dotazy, návrhy řešení šachových situací a podobně).
  • v odpoledních aktivitách se děti věnují především pohybovým kolektivním hrám (fotbal, vybíjená), atletickým disciplínám, stolnímu tenisu, střelbě ze vzduchovky, házení šipkami na terč a podobně. Součástí sportovního programu je též orientační závod a odpolední výlet do okolní přírody spojený s prohlídkou blízké historické památky (hradní zříceniny). Pouze v případě deštivého počasí se všichni přesouváme do obou budov RS a hrají se piškvorky, šipky, dobble nebo stolní tenis, případně je zařazen i šachový kvíz.
  • večerní program bývá šachový (turnaje v rapidu nebo bleskové hře), nebo nešachový (například uvítací a rozlučkový táborák).

A nyní k programu prvních tří dnů: (pro pokračování klikněte na číst dál)

Sobota 20. 8. 2022

Do 9:30 postupně přijíždějí děti se svými rodiči do RS. Každé dítě si přebírá zdravotnice soustředění a zároveň šachová trenérka, Iveta Reitingerová, a po převzetí dokladů a vyplněných formulářů od rodičů, se mladí šachisté ubytovávají na pokojích v jedné ze dvou zděných budov. Následuje rozdělení dětí do 3 šachových skupin A, B, C a od 10 hodin začíná úvodní šachový trénink pod vedením trenérů Vladimíra Hadraby, Jiřího Kalužného a Pavla Chrze, který nás přijel trenérsky posílit na první víkrend. Celé dopoledne je pošmourno, občas i docela silně poprchává, proto úvodní slavnostní uvítání zahajujeme ve 12:50 hodin netradičně v jídelně, kde všechny zúčastněné děti i vedoucí přivítal hlavní vedoucí, Jaromír Fultner. V zápětí pozdravil děti hlavní trenér Vladimír Hadraba a organizátor veškerých sportovních a šachových akcí, Jiří Kalužný. Ve 13 hodin usedáme k prvnímu obědu na letošním soustředění. Ke stolům si sedá 27 z 28 přihlášených dětí. Vladimír Veverka přijede až v neděli. Odpolední sportovní aktivity jsme kvůli celodennímu dešti přesunuli do "pinčesárny", kde děti rozehrály první zápasy turnaje ve stolním tenisu. Přesto se našla chvíle, kdy déšť ustal a tento okamžik jsme využili k další nešachové akci, divadelním představením. To si děti samy nacvičily zábavné tématické scénky, které nám pak v přírodním divadelním prostředí tornovskomlýnského areálu předvedly. Na večer byl původně připraven uvítací táborák s tradičním opékáním buřtů, ale kvůli přetrvávajícímu dešti jsme táborák museli přeložit na neděli. Buřtíky se ale musí jíst čerstvé a v neděli by už nemusely tak báječně chutnat, proto nikomu vůbec nevadilo, když je Jiří Kalužný pěkně do zlatova ugriloval a my jsme si všichni pak na nich pochutnávali. Dobrou náladu všech přítomných nepokazil ani občasný déšť a po grilovací baště jsme se všichni odebrali na pokoje k prvnímu spánku na letošním soustředění.

Neděle 21. 8. 2022

Program, který následuje po sobotním přivítání a seznámení s areálem, má svůj pravidelný řád, který stanovuje rámcový plán rozvržený do jednotlivých denních programů. Po každodenní ranní rozcvičce (7:10 - 7:30) a snídani (8:00 - 8:30) následuje dopolední šachový trénink (8:45 - 12:45). Šachové tréninky probíhají pod vedením zkušeného hlavního trenéra, Vladimíra Hadraby. Kompletní trenérský tým tvoří kromě něho silný praktický hráč, byť ještě v mladém věku, Gustav Brejník, dále výše jmenovaný organizátor všech sportovních a šachových turnajů, Jiří Kalužný, zdravotnice Iveta Reitingerová, sportovní vedoucí Michal Kalužný a též hlavní vedoucí Jaromír Fultner. Ti všichni jsou po celou dobu soustředění dětem k dispozici, a kromě tréninků se celý den o děti starají. Těsně před každým obědem se koná hlavní nástup, na kterém jsou děti svými vedoucími informováni o ranním hodnocení úklidu pokojů, odpoledním a večerním programu, respektive jeho případných změnách.

Na nedělní odpoledne byl opět předpovídán déšť. Naštěstí docházelo jen k občasnému drobnému mrholení, a tak mohl být odehrán úvodní turnaj ve vybíjené. Hráči, kteří byli momentálně v roli diváků, pokračovali v rozehraném turnaji ve stolním tenisu. Po obědě navštívil soustředění předseda ÚKŠS, František Chaloupka, a se všemi dětmi se pozdravil a popřál jim mnoho šachových úspěchů a radosti jak na probíhajícím soustředění, tak i v dalším pokračování jejich šachové činnosti. Večer patřil opět šachu. V podvečerních hodinách byly odehrány 2 kola rapidu a po něm byl zapálen táborák přeložený ze včerejší deštivé soboty. Místo již v sobotu snědených buřtů posloužila dětem k nasycení druhá večeře.

Pondělí 22. 8. 2022

Dnešní šachové dopoledne probíhalo ve 2 týmech, z nichž jeden tvořily děti skupiny A a druhý byl sestaven ze skupin B a C. Skupina A probírala s hlavním vedoucím Jaromírem Fultnerem strategické prvky ze slavné knihy Můj systém od Aarona Nimcoviče a spojené skupiny B a C předvedly pod vedením Jiřího Kalužného svoje šachové znalosti při testu z taktiky. Po obědě a poledním klidu byla rozehrána úvodní část fotbalového turnaje. Hráči týmů, které momentálně nehrály, pokračovali, stejně jako minulý den, v rozehraném turnaji stolního tenisu a v jídelně byl současně sehrán turnaj v házení šipek do terče. Předpověď počasí na odpoledne byla opět deštivá. Tentokrát sice skutečně začalo pršet, ale jen sporadicky, a tak úvodní část fotbalového turnaje mohla být úspěšně dohrána. Večer pak pokračoval šachový turnaj v rapidu dalšími třemi koly.

Jaromír Fultner

Na snímku u článku Petr Vyslyšel, kapitán čtvrtého družstva v soutěži v nešachových disciplínách

Stránka soustředění (jsou na ní i fotky)

Žádné komentáře