Úterý 23. 8. 2022

Úterní dopoledne bylo po snídani zahájeno, jako obvykle, šachovým tréninkem. Skupina A probírala s Gustou Brejníkem jedno ze základních a vůbec nejdůležitějších témat plán hry a hodnocení pozice. Správné ohodnocení pozice obvykle vede hráče ke stanovení korektního plánu hry. Ve skupině B se Iveta Reitingerová pokusila dětem přiblížit pestrost a vysokou úroveň současného ženského šachu na ukázkách partií nejlepších šachistek světa. Dětem ze skupiny C vysvětloval zase Vláďa Hadraba úlohu a význam figur v koncovkách v boji proti pěšcům.

Dnes ale musel být obvyklý šachový program zkrácen o jednu hodinu, neboť nás všechny čekal odpolední výlet do cca 9 km vzdálené hradní zříceniny s netypickým názvem Hřídelík. Hrad byl postaven kolem roku 1292 jako majetek pražského biskupství. Hrad ve své původní podobě fungoval skoro až do roku 1400, kdy byl používán jako vězení pro kněze, odsouzené církevním soudem pražské arcidiecéze. Od té doby pomalu upadal a dílo zkázy dovršily husitské války (1419 - 1434), za nichž byl pobořen a "zmizel z dějin". Až někdy po roce 1830 dal biskup A. Hille postavit ve zříceninách malý letohrádek z cihel, který však nepřečkal ani 15 let. Od té doby je Hřídelík trvale opuštěn. Hrad stál na pískovcovém skalním sloupu, podle něhož údajně obdržel název Hřídelík.

Předpověď počasí slibovala na odpoledne sice zataženo, ale bez deště, nanejvýš jen občasné mrholení. Vedení tábora se proto rozhodlo vytvořit 2 skupiny, které měly zdolat hrad nezávisle na sobě. První, vedená Gustou Brejníkem (1 vedoucí + 11 dětí), si předsevzala, že celý výlet uskuteční pouze pěším pochodem v délce cca 16 km, bez použití hromadné dopravy (busu, vlaku). Druhá početnější skupina (3 vedoucí + 13 dětí) měla v plánu kombinovat pochod s autobusovou dopravou, v němž by pěší část měřila cca 9 km. Z tábora vyrazily obě skupiny současně, ve 12:35, s plánovaným návratem do 17:30. V průběhu pochodu obě skupiny však kolem 14. hodiny překvapil sice drobný, ale vytrvalý déšť. Přesto obě skupiny dorazily nezávisle na sobě do cíle, ve zrychleném tempu si prohlédly pozůstatky bývalého hradu a ... První skupina vyrazila nazpět, došla podle plánu až do Blíževedel a odtud už neplánovaně odjela autobusem do Úštěku a odtud pěšky do Tornova mlýna. Druhá skupina pouze popošla z Hřídelíku do 400 m vzdálené historické obce Blíževedly (s morovým sloupem na náměstí) a před nepříjemným deštěm se schovala pod střechu verandy místního potravinového obchodu. Aby naše 2. skupina nemusela čekat přes hodinu na zpáteční autobus do tábora, byli přivoláni zachránci, Jirka Kalužný a Vláďa Hadraba, kteří pro nás bleskurychle přijeli svými auty a postupně nás všechny (ve 2 cyklech) odvezli domů. A tak jsme, díky těmto dvěma "obětavcům", všichni v pořádku dorazili do tábora. Jak se ukázalo druhý den (ve středu) nikdo z výletníků nenastydl, což jsme všichni ohodnotili jako největší výhru z celého včerejšího mokrého výletu. Všichni výletníci, i přes nepříznivé počasí, zvládli výlet na výbornou. Po celou cestu si nikdo nestěžoval a nálada všech byla skvělá i po návratu. Po zasloužené večeři zbyla všem ještě sousta energie na sehrání turnomlýnského turnaje v piškvorkách.

Na snímku u článku výletníci u pozůstatků bývalého hradu.

Středa 24. 8. 2022

Středeční dopoledne patří, po rozcvičce a snídani, opět zcela šachům. Skupina A má dnes pod vedením Jirky Kalužného na programu test z taktiky. Po testu ještě Gusta Brejník ukazuje svým svěřencům ze skupiny A na několika příkladech aktuální trendy v oblasti zahájení s přechodem do střední hry. Ve skupině B probírá Ivetka Reitingerová možnosti útoků obou stran při nestejných rošádách. Podobně Michal Kalužný motivuje děti ze skupiny C k vyvíjení včasné aktivity názornými ukázkami rychlého vývinu figur a úlohy centrálních pěšců v zahájení.

Po odpoledním klidu přichází na řadu sportovní odpoledne s převahou pohybových sportů. V úvodu byl uspořádán krossový běh v členitém terénu uvnitř areálu RS. Trať měřila necelý 1 km. Účastníci běhu byli rozděleni do skupin podle věku, v nichž běžely přibližně stejně staré děti. Z minulých dnů pokračoval svými posledními zápasy fotbalový turnaj. Členové družstev, kteří nebyli momentálně na hřišti, si mezitím mohli vyzkoušet střelbu ze vzduchovky do terče ze vzdálenosti 8 m. Tato disciplína je rovněž bodově ohodnocena a výsledky jsou započítávány do soutěže nešachových disciplín jednotlivců i družstev. Po večeři pak pokračoval „sportovně nabitý den“ šachovým kvízem, který pro všechny účastníky soustředění připravil a uváděl Vláďa Hadraba. Kvíz obsahoval 56 otázek z nejrůznějších oblastí šachové současnosti i dávné minulosti a děti i jejich trenéři si tak mohli ověřit svoje šachové znalosti i mimo vlastní hru.

Čtvrtek 25. 8. 2021

Čtvrtek začíná, jako každý jiný den v 7:10, pravidelnou rozcvičkou. Po ní následuje úklid na pokojích, ranní hygiena a snídaně. A hned po snídání zasedají dětí, skoro jako ve škole ke stolům, ke každodennímu dopolednímu šachovému tréninku. Dnes jsou na programu opět velmi zajímavá témata: skupina A pokračuje ve studiu rozborů tématicky zaměřených partií Aarona Nimcoviče z jeho slavné knihy Můj systém a skupina B se věnuje podrobné analýze typických koncovek. Mimochodem to, že koncovky obecně jsou často nejdůležitější částí partie, v níž se rozhoduje o konečném výsledku boje, často na svých přednáškách pro děti zdůrazňovala řada našich velmistrů, mimo jiné Robert Cvek a vloni zesnulý Marek Vokáč. Skupina C probírala se začínajícími šachisty neméně důležité téma význam středu šachovnice. V odpolední sportovní části dne připravili vedoucí pod vedením Michala Kalužného pro děti orientační běžecký závod v délce necelého 1 km, kde soutěžící, běžící na čas, museli s pomocí mapy (leteckého snímku) na trase nalézt a zaznamenat 7 bodů. Poslední odpolední disciplínou byl velmi oblíbený exhibiční fotbalový zápas mezi týmy, vedenými šachovými trenéry, Gustavem Brejníkem (tým Real Brejník) na jedné straně a Michalem Kalužným (tým Sokol Kalužný) na straně druhé. Hráče do svých týmů si oba kapitáni vybírali střídavě podle výkonnosti hráčů včera skončeného fotbalového turnaje. Po večeři pokračoval od 19 hodin šachový rapid posledními 2 koly na letošním soustředění.

Dnešní den, díky tomu, že skoro celý den svítilo slunce a nepršelo, byl zatím jeden z nejhezčích, ale též fyzicky nejnáročnějších.

Jaromír Fultner

Stránka soustředění (včetně odkazů na fotky)

Žádné komentáře