ukss logo4

Všichni jsme netrpělivě a s velkým očekáváním vyhlíželi den D, kdy budeme moci jet do Tornova Mlýna u Úštěku a prožít neopakovatelné momenty na letním soustředění, které vedle šachové teorie, praktických ukázek a turnajů je bohaté i na nešachové akce. Ti ostřílenější už věděli, „do čeho jdou“, protože prostředí již znali z předchozích soustředění, pro nováčky to bylo natěšení s otazníkem – „co nás tam asi všechno čeká?“.

Oproti minulým ročníkům nás už na uvítanou čekalo několik změn oproti minulému ročníku. Byla to především změna ve složení vedoucích pracovníků soustředění. Hlavním vedoucím letního soustředění se stal František Chaloupka, předseda ÚKŠS, když ani na jednu ze tří výzev na obsazení této funkce se neozval žádný zájemce. Dalšími aktéry jsou již dlouhodobě známí a ostřílení „pardálové“ letních šachových soustředění – hlavní trenér Vláďa Hadraba, hlavní vedoucí všech nešachových soutěží a aktivit Jirka Kalužný, Gusta Brejník – šachový trenér s velmi dobrým osobním šachovým Elo koeficientem (mezinárodní ohodnocení šachového výkonu šachisty), dlouhodobý trenér z Povrlů Michal Bürgermeister (na první část soustředění) a zdravotnice, trenérka a výjimečná šachistka Iveta Reitingerová. Tuto ostřílenou partu vedoucích doplnil benjamínek soustředění, přesto však již zkušený organizátor volnočasových aktivit a lektor Martin Chaloupka.

Další změnou – tentokrát organizační byl až sobotní odjezd předchozího turnusu. Jednak to tak trochu „nabouralo“ tradičně již páteční příjezd vedoucích našeho soustředění, ale hlavně příjezd našich dětí v doprovodu rodičů se časově shodl s odjezdem 45 dětí předchozího turnusu, které také čekaly na své rodiče. „Naštěstí v neštěstí“ se jednalo o šachisty z Čelákovic, takže celá záležitost se řešila ve velmi kolegiálním vzájemném porozumění. Úvodní registraci účastníků jsme za pomoci rodičů zvládli na výbornou zejména díky velmi dobré připravenosti naší zdravotnice Ivety. Zde bych chtěl poděkovat rodičům za jejich dochvilnost při příjezdu, takže přes neobvyklou situaci, která nastala, jsme podle plánu přesně v 10 hodin mohli úvodním nástupem začít program soustředění – ve složení 7 vedoucích a 27 přítomných dětí.

Po zahájení jsme se v jídelně vzájemně seznámili, vedoucí i účastníci soustředění absolvovali základní školení k bezpečnosti práce a pobytu na soustředění, byli seznámeni s vnitřními pravidly, rámcovým plánem a denním programem soustředění, dále s rozdělením do skupin pro šachovou výuku podle jejich dosavadní výkonnosti. Ještě před obědem díky „rychlému nasazení“ kolektivu vedoucí objektu byly připraveny pokoje k ubytování, takže jsme se mohli podle připraveného plánu ubytovat. Po chutném obědě a odpoledním odpočinku byla podle programu zahájen odpolední program. Čtyři vyvolení kapitáni si k sobě vybrali další členy svého družstva, tentokrát pro plnění bodovaných nešachových úkolů a zájmové činnosti zaměřené k podpoře soutěživosti jednotlivých družstev.

Po odpolední teorii se děti zapojily do přípravy úvodního táboráku, spojeného se scénkami, vymyšlenými a připravenými jednotlivými družstvy, která si sama zvolila své názvy: 1. družstvo s kapitánem Šimonem Peroutkou „Družstvo pod čarou“, 2. družstvo s kapitánem Petrem Vyslyšelem „Piková dáma“, 3. družstvo s kapitánem Maxem Kalužným „Jusko ká oku“ a 4. družstvo s kapitánkou Ladou Semovou „Brainíkovci“ na počest svého oblíbeného trenéra. Tato družstva budou po celou dobu soustředění hodnocena, a na závěr i vyhodnocena, na základě výsledků v nešachových aktivitách, včetně dochvilnosti na denních nástupech.

Po večeři náš kolektiv doplnili bratři Vojta a Toník Bartošovi na celkem 29 účastníků. Po zapálení táboráku se děti mohly věnovat své oblíbené činnosti – opékání špekáčků. Vrcholem večera za světelného efektu svitu baterek všechna 4 družstva předvedla svou odpolední přípravu. Fantazii se meze nekladly a snaha všech účinkujících byla odměňována mohutným potleskem. Porota sestavená z vedoucích pak měla přetěžkou úlohu vyhodnotit výkony mladých umělců.

V průběhu odpoledního programu se do své činnosti zapojila i naše zdravotnice – Iveta. Na nevolnost a bolesti hlavy se zvýšenou teplotou si začal stěžovat jeden z účastníků – důsledky úžehu. Vyšlo najevo, že den před odjezdem hrál odpoledne na slunci fotbal a večer ho již bolela hlava. Ráno to sice bylo lepší, ale odpoledne se příznaky vrátily, navíc se zvýšenou teplotou. Večer, když teplota 39oC nepolevovala, po konzultaci s lékařem byly nasazeny léky, které ještě večer vykonaly své a o půlnoci se již začal jejich účinek projevovat. Ráno byl již chlapec v pořádku, nicméně stále na pozorování, a ostatním účastníkům byla zopakována potřeba dodržování pitného režimu a vedoucím zvýšený dozor při odpoledních venkovních akcích.

Druhý den již život soustředění sklouzl do „všedního“ a přesto „nevšedního“ života. Po budíčku rozcvička v areálu objektu, po snídani výuka šachové tématiky – u každé skupiny s jiným trenérem, na jiné téma a na jiné úrovni – podle znalostí členů příslušné skupiny. Šachové přednášky byly protkány přestávkami s jednou dopolední svačinou. Po tematických přednáškách oběd, odpolední klid a odpolední program. První dokončenou disciplínou byla střelba ze vzduchovky – za dozoru zkušených trenérů si všechny děti (některé poprvé v životě) vyzkoušeli, jak to je vystřelit na terč ze vzduchovky. A většina z nich si vychutnala i trefu do skutečného terče. Odpoledne v místě soustředění proběhla výjezdní schůze výkonného výboru ÚKŠS, neboť většina členů VV je hlavními osobami i letošního soustředění (Fr. Chaloupka, Hadraba, Kalužný).

V tomto dni byla rozehrán jak turnaj ve stolním tenisu, tak večer i šachový turnaj v rapid šachu, který bude odehrán celkem ve 3 termínech a kterého se účastní všechny děti soustředění. Hned nutno podotknout, že pro některé nováčky to byl jejich první skutečný šachový turnaj s hodinami. Věřme, že i přes jejich nezkušenost a více proher v počátku jejich šachové kariéry je tyto prohry neodradí od jejich zájmu o šachovou hru.

Z pohledu zdravotnice se sobotní „úžehový“ marod dostal do své standardní pohody, ale k večeru byl odhalen jiný nepřítel našeho táborového prostředí v lese – klíště. Zakouslo se do kůže jednoho z mladíků a muselo být uvolněno odborným zákrokem Ivety. Naštěstí se zatím žádné další následky neprojevily, nicméně postižený je pod stálým dohledem Ivety a byla ještě zpřísněna kontrola osob po venkovních aktivitách.

Třetí den jsme se probudili do nočním deštěm zroseného objektu, což se projevilo i „smyky“ při ranní rozcvičce. Dopoledne opět proběhlo podle předem připraveného scénáře. Před dopoledním programem bylo rozhodnuto o změně denního plánu, kdy vzhledem ke stálým vysokým teplotám během dne, zejména odpoledne, bylo upuštěno od odpoledního delšího pěšího výletu na blízká lákadla, jako je Kalvárie Ostré či hrádek Helfenburk za Úštěkem, a byla na úterý vyjednána exkurze do blízké kozí farmy v Držovicích. Z toho důvodu byl úterní odpolední program přehozen na pondělí. Tak začal i fotbalový turnaj (snímek u článku ukazuje nástup týmů k utkání Jusko ká oku proti Družstvu pod čarou), pokračovalo se v turnaji ve stolním tenisu. Po večeři byl proveden vědomostní kvíz s šachovou tématikou, který tradičně připravil Vláďa Hadraba. Večer po kvízu byl věnován grilování masa a zeleniny, což podle baculatých tváří přijala většina účastníků soustředění s povděkem. Třetí den před večeří byl náš stmelený a kamarádský kolektiv doplněn o Eriku Čornyjovou z Roudnice, která se o soustředění dozvěděla až po jeho zahájení, ale nechtěla si nechat zážitky z této akce nechat ujít – mohl by snad někdo takového mladého nadšeného zájemce odmítnout?

Ani třetí den se neobešel bez drobných zdravotních problémů, jako je namožený palec z fotbalu, migréna z opravdického dětského úsilí o co nejlepší výsledky, ale stále to bylo plně pod dohledem naší skvělé zdravotnice a jejího profesionálního přístupu. A tak večer všichni účastníci po večerce (někteří i dříve) ulehli s uspokojením z pěkně a účelné prožitého dne, přesto s dotíravou otázkou – „copak nás asi čeká zítra“?

František Chaloupka

Stránka soustředění (včetně fotek)

Letní krajské soustředění bylo spolufinancováno Ústeckým krajem dotací Sport 2023.

znak 2

Žádné komentáře