ukss logo4

Tak jsme se opět po roce, celí natěšení v očekávání, co nás tentokrát bude čekat, v sobotu 17. srpna 2024 sešli v táboře v Tornově Mlýně u Úštěku. Příjezd byl oproti předchozím rokům posunut na odpolední hodiny – od 16:00 hodin, aby naši hostitelé měli dost času na přípravu pokojů po předchozím turnusu – jako loni šachistů z Čelákovic. Pokoje byly dobře připravené, přestože podle vyjádření vedoucí tábora je „takyšachisté“ opustili v hodně velkém nepořádku – první varování pro naši skupinu. Ale s naší organizací při předávání pokojů na konci soustředění to určitě zvládneme mnohem lépe.

V kolektivu našeho vedení došlo oproti loňskému roku k dílčím změnám, které však zcela jistě nijak negativně neovlivní chod výuky i průběh celého soustředění. Vedle zkušených a stálých vedoucích (hlavní trenér Vláďa Hadraba – předseda trenérsko-metodické komise, neodmyslitelný Jirka Kalužný – předseda komise mládeže, výborná zdravotnice Iveta Reitingerová a výstavní trenér Gusta Brejník) nás letos doplnili trenéři, rozhodčí a kapitáni krajských družstev Michal Sliva z Ústí nad Labem a Michael Pospíchal z Litoměřic, kteří přes svůj mladý věk již v činnosti s mládeží mají dost velké zkušenosti.

Potěšil nás letos větší zájem o účast dětí na letním soustředěním oproti loňskému roku, když už brzo po závěrce k podání přihlášek byla předpokládaná kapacita účastníků naplněna. Odpovídá to i současnému trendu navyšování počtu registrovaných šachistů v kraji, většímu počtu organizovaných krajských krátkodobých tréninkových kempů, a je to signál k diskusi vedení krajského šachu, jak dál s budoucími mládežnickými akcemi. Z celkového počtu 36 přihlášených účastníků se na poslední chvíli 2 účastníci odhlásili, tím se otevřela možnost přijmout jednoho náhradníka, a tak se v sobotu dostavilo 33 dětí. Počty jsou to správné – Pravoslav Svoboda a Jan Zebish v současné době hrají na Mistrovství Evropy mládeže v Praze a na naše soustředění dorazí později.

Po prezenci a ubytování účastníků v krásné údolíčku jsme se v 18 hodin sešli na první společné akci – večeři, klasickém buřtguláši. Potom proběhlo představení vedení soustředění, školení zásad bezpečnosti při pobytu na soustředění a vnitřních pravidel šachového soustředění, seznámení s denním programem. Účastníci soustředění byli seznámeni i s rozdělením do 4 skupin pro výuku šachové teorie podle výkonnosti s tím, že jednotlivé skupiny lze v průběhu soustředění měnit.

Pak už začala první šachová akce – hádání tahů. Zúčastnili se jí všichni, dokonce i vedoucí, kteří samozřejmě na konci nebyli zařazeni do klasifikace. Při maximálním počtu 100 bodů se ve složitých pozicích nejlépe orientoval Štěpán Urbanský (68 bodů), za ním se umístili Ondra Augustýn (66 bodů) a Ondra Stibor (65 bodů). Při vyhlašování výsledků měli možnost se představit i všichni přítomní účastníci letošního soustředění. Pak už se děti rozešly do svých pokojů k osobní hygieně a ulehnutí ke spánku, i když zážitky z prvního seznamovacího dne určitě ne všem umožnily rychlé usnutí. V jídelně s vedoucími zůstali ještě 4 vybraní a osvědčení vedoucí družstev, aby vytvořili svá družstva pro nešachové bodovací soutěže. Tím už definitivně první den soustředění skončil.

V neděli, 18. srpna, již program soustředění začal podle svého plánu a harmonogramu – v 7 hodin budíček, potom rozcvička a před snídaní první nástup, na kterém byli účastníci seznámeni s vedoucími jednotlivými vedoucími družstev a svým zařazením do družstev. Po snídani rychle uklidit pokoje (bodovací soutěž) a pak už v jednotlivých skupinách začala teoretická část soustředění. Před obědem byly v krátkosti vyhodnoceny tréninky jednotlivých skupin a družstva odhalila své názvy, které si jejich členové vybrali. Názvy originální a nevšední. 1. družstvo s vedoucím Maxem Kalužným vycházelo z dobrodružných cest prstem po mapě - „Senegalští žraloci“. Členové 2. družstva s všemocnou vedoucí Ladou Semovou vzdali hold účastníkovi soustředění, kterého obdivují, avšak neměli tu čest ho získat do svých řad – „Juskovi cucani“, 3. družstvo s čerstvým středoškolským absolventem Šimonem Peroutkou „Ústecká ruleta“ a 4. družstvo s Péťou Vyslyšelem si vybralo záhadnou zkratku „VEŠ“, pod kterou si mohl představovat každý kdo co chtěl. Pak už hurá na oběd (výborné kuřecí stehýnko s bramborem).

Odpolední program začal zápasy ve vybíjené a po odpolední svačině pokračoval prvními dvěma koly turnaje v rapid šachu, kterého se zúčastnili všichni účastníci soustředění bez vedoucích. Po nich se bez prohry dostala do čela průběžného pořadí sedmička nejlepších, respektive s největším kusem štěstí. Ukázalo se, že program dne byl dávno předem naplánován velice prozíravě. Během odpoledne se obloha zatáhla a pěkně se rozpršelo. Operativně jsme tedy museli změnit další část programu – přípravu na táborák a vlastní táborák. Po sladké večeři (buchtičky se šodó) byly rozehrány turnaje v dobblu a stolního tenisu. A aby nikdo nebyl ochuzen o kousek opečené uzeniny z táborového ohně, naši kuchařští mistři Jirkou Kalužným, Míšou Pospíchalem a Lukášem Bělou rozehřáli gril a měkkými kousky masa nebo hermelínu jsme si spravili chuť po sladké večeři. Okolo večerky ustal i déšť, takže jsme mohli po náročném dni usínat s úsměvem na rtech z nových známostí vytvořeného kolektivu, nových zážitků a s vidinou krásných snů.

V pondělí, 19. srpna, jsme se probouzeli do kouzelného oroseného rána, ve kterém i ta ranní rozcvička byla příjemná. Dopolední program byl tradičně věnován šachové výuce, když před jejím zahájení došlo k drobné úpravě v jednotlivých skupinách – podle znalostí teorie předchozího dne i výsledků prvních dvou kol rapidu. Před obědem vedoucí tábora ještě „rozumovali“, zda bude odpoledne lepší vyšlápnout si na výlet, nebo raději rozehrát turnaj ve fotbalu s přípravou na táborák. Počasí bylo ještě zamračené, chladnější, s možnými přeháňkami, tak vyhrál fotbal v areálu tábora. Potom už jsme po hlavním nástupu vyrazili na oběd do jídelny – vepřová plec na paprice s knedlíkem opět neměla chybu.

Odpoledne se rozpoutala řež na fotbalovém hřišti systémem každý s každým, kdy díky častějšímu střídání si mohli zahrát všichni. Přírodní hřiště bylo vybudované pěkně, leč zasazeno do panenské přírody, ve které tři strany hřiště jsou lemovány nejen stromy, ale i hustějším porostem kopřiv. A tak si skutečně na své přišli hlavně „bombeři“, jejichž kopy z 95 % končily mimo bránu a pro míč se muselo jít do hustého porostu kopřiv. Ale ani to je neodradilo od dalších bomb, kterými častovali soupeřovu bránu. Nakonec byla odehrána první dvě kola fotbalového tutnaje.

Před večeří se ještě stihlo připravit trochu dříví na večerní táborák a po večeři (rizoto) se družstva jala plnit další úkol – připravit si scénku k večernímu táboráku. A pak, po zapálení táboráku, přišel nejkrásnější okamžik dne – všichni jsme se sešli na louce poblíž táboráku a kochali se divadelními představeními, která pro nás jednotlivá družstva připravila. Pořadí scének bylo rozlosováno a jako první se představili Juskovi cucani s hrou ze šachového prostředí „Fun Fiction Jusko, Papay“. I u dalších scének však bylo viditelné, že šachové prostředí děje je nejaktuálnější a nejpřitažlivější – vždyť herci i obecenstvo byli pouze šachisté! Jako druzí se se svou scénkou „Korektní hra“ představili Senegalští žraloci, poté přišli na řadu členové Ústecké rulety s hrou „Šachová revoluce“ a jako poslední se představilo družstvo VEŠ s „Perníkovou chaloupkou po Ústecku“. Všichni diváci (vždy členové ostatních družstev) i šestičlenná porota byli nadšeni nápaditostí obsahu jednotlivých scének i jejich provedením s překvapivě dobrými hereckými výkony jednotlivých aktérů. Proto také byla každá scénka odměněna bouřlivým potleskem s občasným slovním projevem obdivu a nadšení. Porota měla přetěžkou úlohu bodově vyhodnotit jednotlivé scénky, neboť musela použít bodování 4, 3, 2 a 1 bod, což v řadě případů bylo těžce proveditelné, a tak trochu nespravedlivé vůči autorům a aktérům scének, vzhledem k vyrovnanosti nápaditosti i provedení jednotlivých scének. Nicméně body musela „nějak“ udělit a i při bodování se ukázalo, jak různě členové poroty přistupovali k ocenění hereckého umění. Nejvíce bodů (19) dostali Senegalští žraloci, za nimi se však ostatní družstva dostala do rozpětí jednoho bodu. jako druzí byli herci z Ústecké rulety a třetí Juskovi cucani (po 14 bodech), kdy o pořadí rozhodl větší počet prvních míst jednotlivých hodnotitelů. Bramborová medaile nakonec s 13 body zůstala družstvu VEŠ.[1]) Překrásný večer byl zakončen posezením u táboráku, opékáním špekáčků, různými historkami a písničkami. Jsem přesvědčen, že za příjemného počasí tak krásný večer zůstane dlouho v paměti všech účastníků. Jdeme spát, a všichni už hoříme nedočkavostí, jaké nové taje a krásy šachového soustředění nám připraví následující dny.

Zprávu o soustředění v Tornově mlýně číslo 1 sepsal hlavní vedoucí František Chaloupka

Na snímku u článku momentka u táboráku.

Stránka soustředení

[1]) Na tomto místě se čtenářům omlouváme, že vedení ÚKŠS nemělo dostatek prostředků k zakoupení autorských práv na jednotlivá představení, abychom je mohli prezentovat na svých webových stránkách.

Žádné komentáře