Letošní krajské šachové soustředění probíhá, na rozdíl od předcházejících dvou rumburských (2019 a 2020), v rekreačním středisku Tornův mlýn. Areál RS se nachází cca 2 km severozápadně od města Úštěk. Městečko Úštěk s téměř 3000 obyvateli se rozkládá uprostřed romantické krajiny severních Čech mezi Litoměřicemi a Českou Lípou. Okolí Úštěka je v povědomí veřejnosti známo jako oblast s řadou stavitelských a historických pamětihodností s krásnou, dosud téměř nedotčenou přírodou, která je oblíbeným turistickým cílem odpočinku a rekreace mnoha návštěvníků. Samotný areál RS Tornův mlýn je součástí této okouzlující krajiny. Z jedné z budou areálu se naskýtá i parádní výhled na 1 km vzdálené centrum rekreace, jezero Chmelař. Nejbližší příměstská zástavba obce Starý Týn (část Úštěku) je vzdálena cca 700 m na východ a s areálem RS je spojena pouze úzkou asfaltovou cestou. Sportovně-šachový život tábora tak probíhá zcela odděleně a nerušeně od toho městského.
O děti pečuje 6členný tým zkušených vedoucích a místní personál RS Tornův mlýn. Kolektiv vedoucích již po třetí za sebou doplňuje paní Radka Lieberová (doprovází Lukáše Liebera), která se již „tradičně“ zhostila asistence při operativních nákupech potravinových doplňků (sladkostí a minerálek) na přání dětí a vedoucím pomáhá při ranním hodnocení úklidu pokojů.
Šachové soustředění, které pro dětské šachové talenty každoročně pořádá ÚKŠS, si klade za cíl prohloubit a zkvalitnit šachové znalosti dětí jak v oblasti strategie a taktických obratů, zejména ve střední hře, tak i ukázek smělé kombinační hry starých mistrů i současných nejlepších hráčů šachového světa.
Každodenní život v táboře probíhá zpravidla ve 3 fázích:
- dopolední šachový trénink probíhá obvykle formou přednášek, rozborů a cvičení, samozřejmě s aktivní účastí dětí (dotazy, připomínky, návrhy řešení šach. situací apod.);
- v odpoledních aktivitách se děti věnují především pohybovým kolektivním hrám, atletickým disciplínám, stolnímu tenisu, střelbě ze vzduchovky, házení šipkami na terč; v letošním programu je zařazen i branný orientační závod a samozřejmě odpolední výlet do okolní přírody spojený s prohlídkou historické památky (hradní zříceniny). Pouze v případě deštivého počasí se všichni stěhují „pod střechu“ a hrají piškvorky, hru dobble nebo již zmiňovaný stolní tenis, případně je zařazeno i některé dětmi oblíbené šachové téma (hádání tahů, beseda s trenéry apod.).
- večerní program se střídá opět šachový (bleskovka, rapid) a nešachový program (úvodní a rozlučkový táborák, soutěže, hry)
A nyní již k programu prvních tří dnů:
Sobota 21. 8. 2021
V časných dopoledních hodinách postupně přijíždějí děti se svými rodiči do RS. Každé dítě si přebírá zdravotnice soustředění a současně trenérka, Iveta Reitingerová, a po převzetí dokladů (letos navíc doplněné o oficiální testy bezinfekčnosti z veřejného místa) a vyplněných formulářů od rodičů, se děti ubytovávají na pokojích v jedné ze dvou zděných budov. Následuje rozdělení dětí do 4 šachových skupin A, B, C a D a od 10:00 začíná první šachový trénink pod vedením trenérů Jana Rubeše, Pavla Chrze, Vladimíra Hadraby a Michala Kalužného. První dva jmenovaní posílili standardní trenérský tým pouze o tomto víkendu. Ve 13 hodin nás všechny zve vedoucí areálu, paní Eva Prchalová, k prvnímu obědu na tomto soustředění. Ke stolům si sedá 28 z 29 přihlášených dětí. Petr Mikoláš dorazí až v neděli. Přítomnost jednoho z nejlepších praktických hráčů ústeckého kraje na soustředění, Jana Rubeše, jsme po obědě využili i v odpoledních hodinách k nepovinnému tréninku a podle očekávání se ho zúčastnily všechny děti ze skupiny A a B a ještě Jan Prný ze skupiny D. Ostatní děti ze skupin C a D se už ale nemohly dočkat večerního táboráku a tak místo šachového trénování se raději odebraly do lesa pro dříví. Hned po večeři se rozhořel tradiční táborák na snímku u článku), při kterém si děti mohly pochutnávat na opečených špekáčkách. Všechny se výborně bavily a lehce po 22. hodině se odebraly na pokoje, aby si prožily první letošní noc na soustředění.
Neděle 22. 8. 2021
Program, který následuje po sobotním přivítání na soustředění, má svůj pravidelný řád, který stanovuje rámcový plán rozvržený do jednotlivých denních programů. Jak už bylo v předchozím povídání uvedeno, dopolední program je čistě šachový pod vedením zkušeného hlavního trenéra Vladimíra Hadraby, kterého doplňuje dětmi oblíbený a zároveň velmi respektovaný šachový trenér Jiří Kalužný, který kromě šachových aktivit ještě organizačně zajišťuje odpolední sportovně-pohybové aktivity. Tým trenérů, kteří jsou po dobu soustředění dětem k dispozici a kromě tréninků se celý den o děti starají, doplňují Iveta Reitingerová (zdravotnice tábora), Michal Kalužný (sportovní vedoucí) a Jaromír Fultner (hlavní vedoucí tábora). V pondělí 23. 8. 2021 k nim ještě přibude šestý trenér a zároveň velmi silný praktický hráč, Gustav Brejník.
Těsně před obědem se koná hlavní nástup, na kterém jsou účastnící soustředění seznamováni s chodem tábora. Na nedělní odpoledne byl předpovídán déšť, který se však nedostavil a tak mohl být odehrán úvodní turnaj ve vybíjené. Hráči družstev, kteří byli momentálně v roli diváků, rozehráli turnaj ve stolním tenise a další soutěž v házení šipek do terče.
Závěr dne patřil opět šachu. Po večeři byly odehrány první 2 kola v rapidu. A protože ze sobotního táboráku zůstaly nesnědené ještě nějaké špekáčky a párky, po grilování posloužily dětem jako druhá večeře.
Pondělí 23. 8. 2021
Po každodenní pravidelné rozcvičce (začíná v 7:10), snídani (od 8:00) a dopoledních šachových přednáškách (8:45 až 12:45) byla hned po obědě a poledním klidu rozehrána úvodní část fotbalového turnaje. Hráči týmů, které momentálně nehrály, pokračovali, stejně jako minulý den, v rozehraném turnaji stolního tenisu. Podobně jako v neděli byla předpověď počasí na odpoledne deštivá. Tentokrát sice skutečně pršet začalo, ale jen sporadicky a krátce a tak úvodní část fotbalového turnaje mohla být úspěšně dohrána. V původním programu rámcového plánu byl na dnešní odpoledne naplánován výlet na zříceninu hradu Helfenburk, ale kvůli deštivé předpovědi počasí byl výlet přeložen na zítřek.
Jaromír Fultner